Tarihi Kanlıdere köprüsü

TARİHİ KANLIDERE KÖPRÜSÜ

Kahramanmaraş tarihi kahramanlıklarla dolu olan şehirde kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen kanlıdere köprüsü 19. yüz yılda yapıldığı sanılmakta Ekmekçi mahallesi ile Turan mahallelerini birbirine bağlayan tarihi köprü altından ve üsütünden araç ve yaya trafiğini sağlamaktadır. Kurtuluş savaşını yaşayan insanların anlattıklarına göre köprünün adı ermeni çeteleri ve fıransız askerlerin üzerinden geçerken yoğun olarak yaşayan  Müslüman halkı katletmesi, dere den akan suyun kana bulanmasından dolayı  köprünün adı KANLIDERE olarak anılmaktadır.

"tarihi

YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Tarihi kanlıdere köprüsü kuzey güney doğrultuda uzanmakta ve üç büyük yuvarlak kemerli gözden oluşmaktadır. Köprünün iki gözünden araçların rahatlıkla geçeceği genişlikte yol inşa edilmiştir. Kanlıdere köprüsü  1980 yılında Gayrumenkul eski eserler ve anıtlar yüksek kurulu müdürlüğü tarafından 1980 yılında 11789 nolu kararla tescillenmiştir.

 

"tarihi


Kahramanmaraşın yerleşik iki ailesi “Bayazıt” ve “Dulkadiroğlu” ailleri arasındaki kavgalardan dolayı bu bölgenin adı kanlıderedir. Derenin bir yanı Bayazıt ailesine ait ikin diğer yanı Dulkadiroğlu ailesine aitmiş. Bu iki aile arasındaki kavga 19. yy ortalarında Bayazıt ailesinin 300 kadar ermeni çetecisini şehir merkezine getirip üstünlük kurması ve Adana valisinin 17 Bayazıt erkeğini bu hareketten dolayı astırmasıyla son bulmuştur.
Başka bir rivayete göre Kanlıdere köprüsünün 19’uncu yüzyılda bir kısmı Bayazıt Ailesinin bir kısmı ise Dulkadioğlu alileler arasında çıkan kavgadan ötürü ise derenin isminin ikinci kere Kanlıdere olarak anılmasına neden olmuş.

 

tarihi

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • chat
    Bir yorum ekle