Tarihin Eşsiz İmparator Şehri Germanica

Tarihin Eşsiz Dokunuşlarına Hayran Kalacağınız Antik Kent

Germenicia Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Roma dönemine ait antik bir kenttir. İ. S. 4–5 yüzyıllarına ait olan bu kentin deprem sonucu toprak altında kaldığı düşünülmektedir.

 

İ. Ö. 192 yılında İç ve Batı Anadolu Romalıların hâkimiyeti altındaydı. Maraş stratejik konumundan dolayı bu dönemde önemli bir ticaret merkezi durumundaydı.

Germanicia bölgesi Kommagene Krallığına bağlıydı ve Roma bu krallığı hâkimiyeti altına almıştı. İ. S. 37–41 yıllarında resmi ismi Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus olan İmparator Caligula, IV. Antiochos’u Kommagene Krallığı tahtına geçirmiştir. İmparotara şükran ifadesi olarak IV. Antiochos yeni bir şehir kurarak şehre “İmparator Şehri” anlamına gelen Kaisereia Germanikeia (Germanicia) adını vermiştir.

İmparator Caligula Germanicia Antik kentine kendi adına para basma hakkı vermiştir. Bu da şehri önemli kılan bir ayrıntıdır. Bölgede 100’ün üzerinde tarihi yamaç villaların bulunduğu düşünülmektedir. Mozaikler Efes ve Zeugma Yamaçevler’deki mozaiklerle aynı zamanlı ve çok kaliteli olduğu belirlenmiştir. Germanicia Efes ve Zeugma mozaiklerinden daha ince ve küçük olduğu belirlenmiştir ve bu sanatsal açıdan Germanicia Mozaiklerini daha değerli kılmaktadır. Germanicia’nın diğer Roma antik kentlerindeki mozaiklerlerle aynı döneme ait olduğu öngörülmekle birlikte farklı kılan özellik ise mitoloji değil o dönemin sosyal yaşamının işlenmiş olmasıdır.

Ayrıca bölgede Agora ve Tapınağı’nda olabileceği düşünülüyor.

Roma İmparatorluğu’ ndan kalma eserlerin üzerinde imar affıyla tapu verilen evler bulunmakta, altta eşsiz bir tarih yatarken üzerinde insanlar yaşamaya devam etmekte.


2008 yılında kamulaştırma yapılan bölgede 2009 yılında kazı çalışmaları başladı ve 2011 yılında Şeyhadil, Bağlarbaşı, Namık Kemal ve Dulkadiroğlu Mahalleleri’ni içine alan 140 hektarlık alan 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Roma tarihi çalışan birçok Avrupalı Arkeolog ve Sanat Tarihçisi eserleri incelemek için başvuruda bulunmuşlardır.

Germenica Antik Kent

Germenica Antik Kentine ait eserlerin bir kısmı Kahramanmaraş Müzesi’nde sergilenmekte. Fakat antik kent, merkezde yer alan Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Şeyhadil Mahallesi içerisinde. Bu mahalledeki 8008. sokak ile 8009. sokağın kesiştiği noktada, 140 metrekarelik mozaiğin olduğu ören yeri bulunmaktadır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü, Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Oktay DUMANKAYA’nın bilimsel danışmanlığında kazı çalışmaları devam etmektedir.

Tarihin eşsiz dokunuşlarına hayran kalacağınız bu antik kenti ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • chat
    Bir yorum ekle